Jelenlegi hely

Lady Bird – Kirepül a kismadár

Kamasznak lenni nehéz, kamaszlány anyjának lenni még nehezebb. A Lady Bird című film őszintén és bájosan mutatja be a felnőtté válás, elengedés, útkeresés kérdéseit, a tiniproblémákat, az anya-lánya kapcsolat mélységeit, a szülőföld szeretetét.

Természetes, kedves és őszinte film a Lady Bird. A rendező, Greta Gerwig önéletrajzi ihletésű története egy kicsit rólunk szól: mindenki volt már kamasz vagy épp a gyereke az, ilyenkor minden a feje tetejére áll. Az identitáskeresés időszakában a "ki vagyok?, mit érek?, mit akarok?" kérdései találkoznak a tomboló hormonokkal.

A 17 éves Christine, a californiai Sacramento kisvárosában élő tinilány elszántan keresi a helyét a világban. Vörösre festi haját, új nevet ad magának: Lady Bird, lázad a katolikus gimnázium, a szülei, a testvére, az alsó-középosztálybeli lét, a hétköznapok szürkesége, és úgy általában az egész világ ellen.

A "sínek rossz oldalán" él, szégyelli a szegénységüket, keresi a kitörési pontokat ebből a környezetből, miközben szorosan kötődik a családjához.

Csatlakozik a drámaszakkörhöz, színházi darabot próbál, átmegy a Kresz-vizsgán, megtréfálja az egyik tanárnőt, hogy bevágódjon az osztály legmenőbb tagja előtt. A fiúkkal nincs szerencséje, az első szex és az azt követő csalódás formálják a személyiségét.  

Az első szerelmével a fűben fekve választanak maguknak csillagot, együtt álmodoznak. A romantikának azonban vége lesz. "Annyi átlagos szexben lesz még részed" – így nyugtatja meg a vagány srác, amikor a lány kétségbeesett, mert nem érezte különlegesnek az első éjszakát.

Egy hétköznapi lány életének történéseit a rendező humorosan és ironikusan mutatja be: igazi és nem igazi barátságok, megpróbáltatások, nagy éjszakai beszélgetések, a továbbtanulás körüli izgalmak jelennek meg. Tanárai megértőek, segítőkészek, bölcsen terelgetik hősünket.

Lady Bird szeretne elmenni Sacramentóból, a kultúra fővárosában, New Yorkban akar tanulni, titokban elitegyetemre jelentkezik. "Olyan sulikat néztem ki, mint a Yale, csak a Yale-t, azt pont nem, mert oda úgysem vennének fel" – magyarázza az iskolai tanácsadónak.

Az anyja – aki nem kopog az ajtón, amikor belép a szobájába - nehezen viselni, hogy a lánya hamarosan kirepül otthonról. Próbálja védeni, aggódik érte, de rossz a kommunikáció köztük, folyton veszekednek. Az édesanya nővérként dolgozik, a munkanélküli férje mellett komoly áldozatokat hoz, hogy eltartsa a családot.

Sokszor fáradt és frusztrált, türelmetlen a lányával, ugyanakkor nagyon szereti őt. Az anya nem hallgatja meg, mit szeretne a lánya, inkább a saját akaratát próbálja ráerőltetni, persze csupa jó szándékkal.

Anya és lánya erős egyéniségek, talán ezért is taszítják egymást ebben a helyzetben, megküzdenek a kirepülés-elengedés problémáival. Nem tudja kimondani neki: csodaszép vagy, nagyon szeretlek úgy ahogy vagy, pedig erre vágyik a kamaszlány.

A családi konfliktusok mellett szóba kerülnek a munkahelyi problémák, a depresszió, a megfelelő iskola kiválasztása, az előítéletek témája is.

A film tükröt tart a kapcsolatainknak, amelyek formálják személyiségünket, az álmainknak, a hitünknek, amik meghatározóak számunkra. Észrevesszük, hogy a szüleink, akiket sokszor kritizáltunk, mennyi erőfeszítést tettek értünk? Ki tudjuk fejezni az érzelmeinket egymásnak?

A film végén a lány a nagyvárosban élve egy álomszerű utazásban visszagondol a szülőföldjére, megjelennek az erdők, hidak, a gyermekkor ismerős színterei, egy hely, ahol otthon van. Megtanulja értékelni, szeretni a szülővárosát, a családját, legjobb barátait. Az film utolsó szava a köszönöm.

New Yorkban sétálva vasárnap betér egy templomba, majd felhívja szüleit és azt üzeni nekik, hogy mindenért hálás és szereti őket. A név, amire keresztelték, „klassz név”. Ekkor Lady Bird eltűnik, és Christine McPherson megmarad.

Lady Bird, amerikai dráma, vígjáték, 94 perc, 2017 (12)  
Rendezte: Greta Gerwig
Szereplők: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Timothée Chalamet
Forgalmazza: UIP-Duna Film

Halász Kinga
-Budapestimami-

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére