Jelenlegi hely

Gátmasszázs

A hüvelyen keresztüli szülés során viszonylag gyakran fordul elő repedés, amit szükség esetén varrással kell helyreállítani. Hogyan lehet megelőzni, vagy mérsékelni ennek súlyosságát?

Szülészorvosok szerint a gátmasszázs növeli a gát területének nyújthatóságát, rugalmasságát. Ez azt jelenti, hogy kisebb az esély a gátrepedésre vagy gátmetszésre.

 

A ruganyos gát elszakadhat, elrepedhet

A gát a hüvelybemenet és a végbél között elhelyezkedő terület, mely igen nagyfokú nyúlásra képes a gyerekszüléskor, de néha repedhet, szakadhat. Ha a szülészorvos a szüléskor gátmetszést végez, az ezen a területen történik. Elképzelhető, hogy egyszerű sebészeti varrásra szükség lesz a szülés után, ha szakadás, vagy gátmetszés történt, hogy szebben, eredményesebben forrjon össze a szöveti réteg.

A gátmetszés alapvetően nem szükséges. Mégis néha előfordul, hogy a szülészorvos gátmetszést javasol. Gátmetszés szükséges például, ha a babának gyorsan meg kell születnie, fontos, hogy könnyen, akadálytalanul távozhasson a szülőcsatornából.

 

Gátmasszázzsal csökkenthető vagy elkerülhető a repedés

A szülészorvosnak számos lehetősége van, hogy csökkentse a repedés előfordulását. Javasolhat speciális szülési helyzeteket, enyhe nyomást gyakorolhat a baba fejére, ahogy halad kifelé, vagy kerüli a fogó használatát.

A gátrepedés előfordulásának csökkentése számos kutatás témája, melyek szerint a várandósság utolsó heteiben végzett gátmasszázs csökkenti a gátrepedés előfordulását szüléskor. Ezt a masszázst, melyet két ujjal kell végezni a gát szövetein, otthon, naponta egyszer vagy kétszer érdemes megtenni a várandósság utolsó 4–6 hetében.

A masszázs egyes nőknél hatékonyabb, mint másoknál. Először szülőknél, 30 éveseknél vagy idősebbeknél, vagy akiknek volt már gátmetszésben részük kisebb a hatás. Viszont kevésbé súlyos repedés/szakadás fordul elő a várandósság utolsó heteiben végzett gátmasszázs esetén.

A gátmasszírozás alatt gyakorolható a gátizmok ellazítása. Mindez segít felkészülni a gát tágulására és arra az esetleg előforduló égő érzésre, ami a baba fejének megszületésekor érezhető. Ennek a területnek az ellazítása segít a szüléskor előforduló repedés/szakadás megelőzésére.

 

Galenus

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Ugrás az oldal tetejére