Jelenlegi hely

Bőrápolás 30 felett... avagy hogy tagadd le tíz év múlva azt a tízet!

A kicsit női magazinos cím ellenére az életkorokhoz kötve ajánlott arcápolást valóban komolyan kell vennünk. Tippek, hogy mit tegyél és mit ne tégy a bőröddel, hogy tíz év múlva is ugyanennyinek látszódj.

A mai világban, mikor minden pillanatban rengeteg ártalmas környezeti hatás éri a bőrünket, mikor egy ötvenes negyvenesnek néz ki, bizony nekünk is fel kell vennünk a kesztyűt. Túlvagyunk az első komoly munkahelyünkön, esetleg egy hosszabb külföldi tartózkodáson, az első együttélésen … 30 felé közeledve tudomásul kell vennünk, hogy bizony nem maradunk örökre hamvas kis gimnazisták, sem lélekben, sem testben. Életkorunkkal együtt változtatnunk kell a bőrápolási szokásainkon is. Ezzel nemcsak a napi védelmet, de bizony a jövőbeli fiatalos kinézetünket is biztosítjuk. Biztos lehetsz benne, hogy 50 évesen megköszönöd majd magadnak a mostani odafigyelést.

A titok: a bőrtípusodnak megfelelő krémekkel, tisztítókkal alakíts ki egy napi rutint, és lehetőleg ne blicceld el, vedd komolyan!

Miért épp 30 éves kor körül vedd komolyan?

Igazából 25 éves kor körül kellene kezdeni: ezekben az években a bőr egyik tartóeleme, a kollagén egyre kisebb mennyiségben van jelen a bőrben, sajnos a szervezet nem termeli újra. Így a már meglévő állományt éli fel, amíg a raktárkészlet tart. A kollagén, ez a fehérje a felelős bőrünk feszességéért, a kötőszövetek rugalmasságáért. Emellett sajnos lassul az anyagcserénk is, és a bőr zsírtartalma is csökken. Ezeknek az első hallásra kicsinynek tűnő változások következtében megjelenhetnek az első komoly ráncok, illetve a finomabbak elmélyülnek. Megfelelő arcápolással azonban nemcsak konzerválható ez az állapot, de még javítani is lehet rajta.

Miből áll a napi arcápolási rutin?

A hármas szentség a tisztítás, tonizálás, hidratálás kombinációja kellene, hogy legyen, ráadásul egy reggel, illetve este is. Ha kimarad, hamar meglátszik a bőrön. Mindehhez a számodra megfelelő termékek megtalálása időigényes lehet, de ne érd be félmegoldásokkal.

Összetétel és a parabének: egy kis biokémia

Ne ijedj meg, nem lesz felelés! Ugye te sem szeretnél kőolajszármazékokat, parabéneket kenegetni a bőrödre? Az lehet, hogy jó az autó motorjának, de nem a bőrödnek, mely az ember elsődleges és legnagyobb felületű védelmi zónája. A legfontosabb: bármit is próbálnál ki, először a címkén kezd: nézd meg az összetételét.

Mik azok a parabének?  

Annak ellenére, hogy a legnépszerűbb termékekben is ott vannak, ártanak a szervezetednek.

Az 1920-as évektől vannak használatban a kozmetikumoktól a gyógyszereken át az élelmiszerekig (E-számuk: E214-E219) mindenben, feladatuk a tartósítás. Különleges tulajdonságuk, hogy hatékonyan pusztítják a mikro-organizmusokat, így a baktériumokat. Elterjedésüket segítette, hogy közvetlenül nem mérgezőek emberre nézve. Ezzel együtt akadályozzák a baktériumok DNS és RNS képzését, így megzavarják az élőlények hormon rendszerét. Ám a jogszabályok jelenleg nem tiltják a hormonkárosító kozmetikai adalékok használatát.

A ösztrogén-hatás miatt előrébb is hozhatják serdülő lányok nemi érettségét, különösen a fejlődő gyerekeket, s a fiatal nőket, tehát a szülés előtti anyákat veszélyeztetik. Összefüggés mutatható ki a mellrák kialakulása és a parabén tartalmú szerek használata között. Az Egyesült Államokban, például a köldökzsinór-vérből, a vizeletből is mutattak ki magasabb koncentrációban parabéneket.

De az erősebb nem sem nyugodhat meg, a férfiakra is ugyanúgy kockázatot jelenthetnek a parabének. Közvetetten kapcsolatban állhatnak a férfi meddőséggel, újszülött kori folyamatos fogyasztása a szaporodási képességek károsodását okozza. Mindemellett bárkinek allergiás reakciókat, ekcémát okozhatnak.

Érdemes tehát a parabén tartalmú krémek helyett természetes összetevőkből állót választani.

Mikor mire mit?

Ez a legidőigényesebb feladat: megtalálni a megfelelőt. Ha elolvastad az összetételt, akkor érdemes a funkciókon is elgondolkodnod: Hidratálás vagy táplálás? Tisztító lemosás vagy mélytisztítás?

Mi is lenne az optimális a bőrödnek?

Első körben egy kíméletes, de alapos tisztítással érdemes zárni a napot. Aztán következik az utótisztítás, vagy hangzatosabban tonizálás: célja a vízben lévő maradványok (klór, mészkő és nehézfém), illetve az esetlegesen a tisztítószerből maradt szemcsék eltávolítása. Majd jöhet a masszírozással egybekötött hidratálás vagy táplálás.

Újabb termékek az alapos, de kíméletes arctisztításhoz a micellás hidratáló arctisztító vizek. Ezek a különleges micellás technikának köszönhetően egyetlen törléssel eltávolítják a sminket és a szennyeződéseket a bőrről, egyúttal hidratálva és harmonizálva a bőr pH-értékét. A legérzékenyebb bőröknek is ideális.

A hidratálás mellett a táplálás is fontos, éjszakára érdemes zsírosabb krémet választani. A nappali krém mindenképpen tartalmazzon fényvédőt. Hozzájuk csatlakozik a szemránckrém, ami azért fontos, mert molekulái kisebbek, és jobban felszívódnak a szemkörnyék finom pórusain keresztül. Elképzelhető, hogy már nem elég a sima arckrém, és még táplálóbbat keresel. Erre valók a szérumok, a hidratáló, kollagénes vagy vitaminos ápolás, attól függ, mire van szüksége a bőrnek. A szérumok lényege, hogy koncentráltabban tartalmazzák a hatóanyagokat, és mélyebbre jutnak, mint a sima krémek, ugyanakkor nem védik a bőrt, önmagukban nem használhatók.

Kéthetente nem árt átradírozni a bőrt, hogy megszabaduljon az elhalt hámsejtektől, és ne vastagodjon meg. A kémiai hámlasztást bízd kozmetikusra. Őt amúgy is érdemes két-három havonta meglátogatni, mert profi módszerekkel és gépekkel mélyebben juttatja be a hatóanyagokat a bőrbe. A kozmetikai kezelések eredménye nemcsak azonnal látványos, de hosszú távon is nagyon jó a bőrnek, hiszen folyamatosan ellátják fontos tápanyagokkal.

Ami árt 30 felett

Ahogy egy átmulatott éjszaka után a gondolataidnak, úgy a testednek is egyre hosszabb időt igényel a regeneráció, ahogy múlnak az évek. Nos, ez a bőröddel is így van, egy idő után nem éri utol magát, és a sejtek nem tudnak megújulni, főleg, ha sok mindent szükséges kijavítani. Ez lehet pl. a dohányzás, éjszakázás okozta károk.

Az életmód szerepe 30 felett felerősödik, az alkoholfogyasztás, dohányzás, kevés alvás sokszorosan megbosszulják magukat. Az egészséged és a bőröd állapota érdekében változtatni kell a szokásaidon. Nemcsak a káros szokások ronthatják bőröd állapotát, de a tápanyaghiányos étkezés is.

Ha nem vagy benne biztos, hogy a táplálkozásoddal minden szükségeset beviszel a szervezetedbe, pótolni kell a vitaminokat, az omega-3 zsírsavat, nyomelemeket. Nemcsak ezeket a készítmények de, magas antioxidáns-tartamú kapszulákat, mint például a szőlőmagőrlemény vagy a gránátalma-kivonat, érdemes minden nap fogyasztanod a bőrödért.

Dekorkozmetikumok - veszélyesek is lehetnek?

Ugye sosem gondoltad a rúzsodról, hogy ólmot is tartalmaz? Persze nem egy-két rúzsozásról van szó, de ha tehetjük, részesítsük előnyben a natúrkozmetikumokat!

A sminkelés alatt a bőrünkre jutatott krémek, alapanyagok tartósítószert, (pl. parabén), vagy illatrögzítőket (pl. flatátokat) tartalmazhatnak, ezek ia hormonrendszerünket károsítják, elősegítik a mellrák kialakulását.

Simon Gergely környezetkémikus részletes cikkét ITT találod a témában, ha mélyebben érdekelnek a kozmetikumok egészségre ártalmas anyag-tartalma. A Tudatos Vásárlók Egyesülete weboldalán nagyon sok terméktesztet találsz, érdemes átböngészni a listákat a vásárlás előtt.

ADL - Debrecenimami

Forrás: zoldgondoskodas.hu; tudatosvasarlo.hu; wikipedia.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy reagáld le, ha valaki az online térben provokál! - Így kezeld a beszólogatást!

Hogy reagáld le, ha valaki az online térben provokál téged! - Így kezeld a beszólogatást!

Posztolunk, csoportokban kommunikálunk, az online térben éljük az életünket, nem csak mi, hanem a gyerekeink is, és ha még most nem is mert még kicsi, akkor nemsokára, hidd el, ezt nem ússza meg senki…
Márton napi nosztalgia, avagy gyermekkorunk libái

Márton napi nosztalgia, avagy gyermekkorunk libái

Márton nap kapcsán jönnek a libalakomák. Jószerivel a 21. század embere a tányéron találkozik maximum libával. Ma már vidéken sincs divatja a lúdtartásnak. Te emlékszel az első emlékedre a libákkal kapcsolatban? Bevallom én egyáltalán nem, de ha visszagondolok, lehet, hogy a mesékben mondókákban találkoztam velük először.
7 őszi film, amit látnotok kell!

7 őszi film, amit látnotok kell!

Őszi hangulatú filmek közül rengeteg olyan akad, amelyek tökéletesen visszaadják az évszak borongós, melankolikus vagy épp varázslatos oldalát. Íme néhány ajánlás, amelyek garantáltan segítenek ráhangolódni az őszre.
10 tipp egy kedvessebb élethez

10 tipp egy kedvesebb élethez

A Kedvesség Világnapját (World Kindness Day) minden évben november 13-án ünneplik, és célja, hogy világszerte előmozdítsa a kedvességet és az emberek közötti megértést.
Ugrás az oldal tetejére